BEDİR HAVUZCULUK

PERİYODİK HAVUZ BAKIMI

   HAVUZ SORUNLARINA GENEL BAKIŞ

          Yüzme havuzları kapalı devre su sistemleri olup ,çevreden gelen etkiler ve havuzu kullanan yüzücüler tarafından etkilenir.

                                  ÇEVRE ETKİLERİ

          Rüzgar ,güneş,yağmur,toz,yapraklar ve benzeri şeyler havuzun dengesini değiştirip ,havuzlara aşağıdaki tepkiler yaratabilir ;

         Yosun ve mikroplar üremeye başlar;

         Sudaki kimyasallar tükenir,buharlaşır veya yok olur;          Kimyasal ihtiyaçlar doğar;

         Havuzunuzun görünümü boz;

         Kokular meydana gelir.

YÜZÜCÜLERİN ETKİLERİ

         Havuza girenler ister istemez havuza bir takım maddeler taşır .Bunlar arasında ter ,idrar ,kremler , sabun,şampuan,parfüm vs.. Yer  alır  Kalabalık havuzlarda ,bunun gibi yabancı maddelerin oranı fazla olduğu için daha sık ve daha titiz bir şekilde bakım yapılmalıdır.

  DEZENFEKSİYON

          Havuzun suyunu arındırmak için dezenfekte edeci maddeler havuza ilave edilir.Böylece su berraklığını korur,hastalık oluşturan mikroplar ve mantarlar ölür.

          Havuzda kullandığımız kimyasalların dengesi ,kalite ve miktarı çok önemlidir.Bir yandan sağlığımızı tehdit eden bakteri ,virüs  ve mantarın yok edilmeleri gerekirken ,öbür yandan kullandığımız kimyasalları direk olarak sağlığımızı tehdit oluşturur.

          Havuzda görünen yosunun aslında bize zararı dokunmaz. Asıl sorun yaratan mikroplardır. Bunlar gözler görünmez olup ,yosunun  yarattığı ortamda hızla ürer ve ciddi tehlikelere yol açabilir.

          Düzenli bir bakım programı bize sağlıklı ve mutlu günler garanti eder; bakımsızlık mutlaka eninde sonunda olumsuzlukla   sonuçlanır.

  YÜZME HAVUZU BAKIMI

           Tüm dünyada havuz sahipleri havuzları konusunda benzer sorunlarla karşılaşmaktadırlar.Örneğin yüzme havuzum  Yosunlardan yeşerdi,gözlerim yanıyor,havuz suyu çok bulanık ,klorun sağlığa zararlı olduğunu öğrendim ve havuzumda klor kokusu   beni rahatsız ediyor vs.. Bu ve buna benzer sorunların çözümlerini bu sayfalarda detayları ile bulabilirsiniz.

            Su tahlilleri ,havuzda dengeli su oluşturulması ve genel havuz bakımı ile ilgili adım adım rehberler ile mutlu ve sorunsuz bir   havuza kolayca sahip olabilirsiniz.İşinizi kolaylaştırmak amacı ile sizin için oluşturduğumuz hesap cetveli ile ihtiyacınız olan   kimyasal miktarını havuzunuzun hacmini hesaplayarak kolayca tespit edebilirsiniz.

            Yosun ,bulanık su,havuz hastalıkları ve klor sorunları gibi konuları kapsayan bilgiler havuz sahipleri ,bakıcıları ve tüm Yüzücülere sorunları tespit etmek ve çözmek için yararlı olacaktır.


İLAÇLAMA (KİMYASAL KULLANM

PH KULLANMA

            Havuz suyu dengesinin en önemli faktörlerinden bir pH’dır.Ph ölçüsü tıpkı depremlerin Richter ölçüsü gibi 1,0 fark 10 kat fark anlamına gelir.pH 7,0 ‘ da su nötr olup ,altındaki asit ve üstündeki baz olduğunu gösterir.

            Gözlerimizin pH ‘ı 7,2-7,4 arasında olup, havuz için amaçladığımız değer bu değerlerdir.Klorun kullanılabilme oranı Ph ‘a bağlı olduğu için ,yüksek Ph ‘larda klorun aktif oranı çok düşüktür ve düşük pH ‘larda klorun aktif oranı yükseldiği için klor çabuk uçup tükenir.

           Havuzlar için ideal değeri 7-0 – 7,6 arasındadır.

           Ne zaman ölçülür

           Ölçme sıklığı toplam alkalinite ve havuzun dengesine bağlıdır.Haftada  özel havuzlarda iki kez halka açık havuzlarda ise haftada üç kez ölçülmesi önerilir.

           Test kiti  

           Piyasada yaygın bulunan iki çeşit test kiti vardır; sıvı sülüsyon kullanılan veya tabletli kitlerdir.İkiside de “ phenol red” diye kimyasal ile sonuca varırız.  

           Düşük Ph

           Ph  düşük olduğunda aşağıdaki sorunlar görülür.

                 a- klor çabuk tükenir

                 b- sıvalı yüzeyler ve derz dolguları erir

                 c- metal aksamlar korozyona uğrar

                 d- havuz yüzeyinde lekeler meydana gelir

                 e- gözler ve burunlar yanar

                 f- cilt kurur ve kaşınır

                 g- mayolar solup yıpranır

           Yüksek Ph

                 a – klor etkisiz kalır ve havuz suyu bozulur

                 b – kireç oluşur ve kum filtreleri tıkanır

                 c – su koyulaşır ,bulanır ve parlaklığını kaybeder

                 d – gözler ve burunlar yanar

                 e – cilt kurur ve kaşınır.  

             Kullanımı :Düzenli olarak kesinlikle kullanılmaz.Havuz suyunu test aleti ile ölçülür.Eğer ph seviyesi yüksek ise ph seviyesi dengeye getirmek için ph düşürücü kullanılır.Ph seviyesi ideal olan (7,2-7,6) arasına yavaş yavaş getirilmelidir.Ph seviyesin 0,2 birim düşürmek için 10 metreküp suya 200 gr atılmalıdır.

 KLOR KULLANMAK

            Ülkemizde başta gelen dezenfekte kimyasal klordur. Nedeni ise klor hem hesaplı hemde çoğu mikroplara karşı hızlı ve etkilidir.

            Ne kadar klor kullanılır

            Uluslar arası standartlara göre ,serbest klor 1.0 – 3.0 mg /lt arası olmalıdır.

            Piyasada bulunan dört ana klor çeşidie vardır


            a- sodyum hipoklorit - %12-+%15 stabilizatörsüz sıvı klor

            b- kalsiyum hipoklorit - %65 -%70 stabilizatörsüz toz klor

            c- sodyum dikloro –isosiyanürik asit -% 56 stabilizatörlü toz klor

            d- trikloro – isosiyanürik asit  - %89 sabilizatörlü toz /tablet klor

Stabilizatörlü klor

            Türkiye’de en çok satılan klor %56 sabilizatörlü toz klordur. Yeni doldurulan havuzlar için veya senede birkaç ay kullanılması için uygundur.Bu klorun içeriğinde sabilizatör bulunduğu için , stabilizatör düzeyi azami değerin üzerine çıkmasına neden olur.Hele bu klor şoklaması için kullanılırsa kesin sorunlar yaşanır.İstanbul bölgesinde Temmuz /Ağustos aylarından itibaren havuz sorunlarının çoğu bu klorun yarattığı stabilizatör fazlalığından kaynaklanmaktadır.

             Eğer stabilizatörlü klor kullanılıyorsanız en az ayda bir stabilizatörün seviyesini ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

Stabilizatörlsüz klor

             Stabilizatör içermeyen klor çeşitleri daha uçucu oldukları için güneş battıktan sonra havuza ilave edelir.Yinede havuzun suyunda stabilizatör bulunmalıdır.Bunun için ya stabilizatör ilave edilir yada bir müddet stabilizatörlü klor kullanılır.

            Stabilizatörsüz sıvı ve toz klorların ph ‘ı yüksek olduğu için ,havuzun ph’ın yükselmesine neden olur .Özellikle sıvı klor kullanımında fazla ph düşürücü ihtiyacı duyubilir.

            En ucuz olan ve tek yerli klor üretimi sıvı klordur.Suya kattığı klor oranı düşük olduğu için miktar olarak çok kullanılır(örn. 5 litre sıvı =1 kg toz) %65 -%70 kalsiyum hipoklorit şebeke sularında kullanılan klor çeşitli olup,çözülmesi biraz zor olabilir.Dünyada en ucuz klor olmasına karşın ,memleketimizde pazarlama politikası nedeniyle yada diğer klor çeşitleri aynı fiyatına yada daha pahalı fiyatlarda satılmaktadır.

             Kullanımı : Açık havuzlarda hava sıcaklığına göre değişir.Hava sıcaklığı arttıkça klor sarfiyatı artar .Ayrıca yağmur ve su kaybının çok olmasıda sarfiyatı artırır.Ortalama 100 metre küp suya  günlük (150-250gr)kullanılması tavsiye edilir.

ÇÖKTÜRÜCÜ

             Kullanımı kolay olan kum filtrelerimizin başta gelen sorunu ,20-40 mikronun altındaki partikülleri tutamamasıdır.Bu nedenle havuzun berraklığı bozulup ,bulanıklığa sebep olabilir.

             Bu ufacık partikülleri havuzdan arıtmak için, genelde topaklayıcılar veya çöktürücüler tavsiye edilir. Bunların sayesinde ,bulanıklığa neden olan maddeler ya havuzun dibine çöker yada filtrelerde takılacak boyuta getirilir.

Topaklayıcı

            Topaklayıcının etkisi havuz suyunda bulunan küçük maddeleri birbirine yapıştırıp daha büyük kitle haline getirmesidir.Meydan gelen kitleler filtre tarafından tutulur ve havuzun berraklığını artırır.

            Çöktürücü

           Topaklayıcılar gibi ,çöktürücü  uygulandıktan sonra filtrede tutulmayan ince ve küçük maddeleri birbirine yapıştırır, fakat kimyasalların ağırlığı nedeniyle oluşturan kitleler havuzun dibine çöker .

           Çöktürücü uygulandıktan sonra havuzun zemini çok tozlu veya çamurlu gibi görünür .Dip süpürge yapılıp ,dibe çöken pisliğin filtre edilmesi gerekir.Eğer havuzda yabancı maddeler çok ise ,çöktürücünün etkisi günlerce sürebilir ve her gün havuzun dibe yine ‘kirli’görülebilir.

           Filtre, bu kimyasalları kullandığınızda ,havuzda istenilmeyen maddeler ile dolup ters yıkama ihtiyacı duyar.Bu yükü filtreye uygulandıktan sonra filtrenizin iyice ters yıkama ile temizlenmesi şarttır.

          Kullanımı: Çöktürücü haftalık olarak kullanılır haftalık ortalama 0,75 lt kullanılır.                                  

YOSUN ÖNLEYİCİ

            Havuz bakımında en sık yaşanan sorun ,yosundur.Normal bakım programlarında klor seviyesi düştüğünde ,birkaç saat içinde bile ,yosunun üremesi başlar.Yosun mücadele için birkaç çeşit kimyasallar bulunur.Bunlar ;yosun ,yosun öldürücüler ,

Yosun önleyici

            Bu kimyasallar haftalık olarak havuza ilave edilir ve yosunun üremesine engel olmaya yardım eder .Tabii ki havuzda klor bulunmadığı sürece tek başlarına yosuna engel olamazlar,ama yeşermesini yavaşlatırlar.

Yosun öldürücü

            Havuzu yosun tuttuktan sonra bu yosunu öldürmek amacıyla yosun öldürücü kullanılır.Bunlar yine klor ile birlikte etkili olup ,tek başlarına yosunun üremesini yavaşlatır.

             Kullanımı :Haftalık olarak kullanılır .Havuz ilk doldurulmadan önce duvarlara badana yapar gibi sürülürse sezon içinde duvarlarda oluşabilecek yosunları önlemede bayağı etkiler.Haftalık ortalama olarak  0,75 lt  kullanmak  tasfiye edilir.Hava sıcaklığıda göz önüne alınmalıdır.